Orel kamčatský je největším orlem planety. Rozpětí křídel samic, které bývají vetší než samci, může být až 280 cm. Společně se 7 dalšími druhy tvoří samostatný vyhraněný rod Haliaeetus t.zv. „mořské orly“. Z nich jsou v obecném povědomí orel mořský (H. albicilla), který žije a hnízdí i v České republice a orel bělohlavý (H. leucocephalus), který obývá Severní Ameriku a je symbolem USA. V minulosti Zoo Brno chovala všechny tyto tři druhy a jejich chov plánuje i v budoucnu. V současnosti však věnuje veškerou pozornost chovu orlů kamčatských. Nově sestavený pár mohou návštěvníci vidět ve voliéře v těsném sousedství ledních medvědů. Tyto dva druhy budou tvořit jeden celek i v budoucnu po modernizování a rozšíření obou expozic.
Jak říká již samotný název tohoto orla je jeho výskyt omezen na Kamčatku, okolí Ochotského moře včetně Aleutských ostrovů a ostrova Sachalin. Na jih zasahuje na japonský ostrov Hokaido. Podobně jako naprostá většina dravých ptáků je i orel kamčatský ohrožen a to zejména činností člověka. Jeho počet se ve volné přírodě sice pomalu, ale stále snižuje. V současnosti je mezinárodní organizací EARAZA (Euro-asijská regionální asociace zoo a akvárií) organizován monitoring změn početnosti celé populace a to jak s důrazem na rizika a negativní faktory ovlivňující jeho hnízdění tak i na případné možnosti posilování populace v zoologických zahradách řízeným odběrem jedinců z volné přírody. Populace orlů kamčat-ských žijící v zoo a jiných chovných zařízeních by se měla stát, v případě katastrofického vývoje početních stavů v přírodě, který by mohl nastat v příštích 30 až 50 letech, zdrojem jedinců pro jejich reintrodukci do volné přírody. V případě orla kamčatského se jedná o jeden ze zcela výjimečných případů, kdy je organizován pokus o řešení situace ještě v době kdy početní stav druhu ve volné přírodě ještě neklesl na zcela kritickou hranici.
Již od roku 2004 je Zoo Brno zapojena do mezinárodního programu výzkumů na záchranu orla kamčatského (Heliaeetus pelagicus). Vedle jeho chovu a úspěšného rozmnožování se zoo věnuje studiu genetické diverzity. Celkově bylo zatím analyzováno 257 jedinců tohoto orla. Jako základní vzorek bylo zatím vyšetřeno 187jedinců ze dvou oblastí hnízdění, a to z ostrova Sachalin a z povodí řeky Amur. Pro zoologické zahrady má základní význam znalost genetických charakteristik jimi chovaných ptáků. Doposud bylo vyšetřeno 70 jedinců tohoto vzácného druhu ze 13 zoologických zahrad 6 evropských zemí. Získané výsledky jsou velmi cenné. Dovolují určit jak přesné rodinné vztahy, tak nezaměnitelně identifikovat každého jednotlivého jedince. Každá zoologická zahrada, která chová tento druh a poskytla vzorky na analýzu dostává pro každého ptáka tzv. genetický pas „DNA Code Certificate)“, který je součástí plemenná knihy. To umožňuje nejen přesnou identifikaci každého jedince, ale i zabránit nelegálnímu obchodu s tímto ohroženým a vzácným druhem. Do budoucna by měl být genetický certifikát podmínkou povolení k chovu.