V sobotu 5. 7. 2014 byla symbolickým přestřižením pásky a indiánským orlím tancem otevřena nová unikátní voliéra orlů bělohlavých v brněnské zoologické zahradě. Za přítomnosti primátora města Brna Romana Onderky a herců Pavly a Dušana Vitázkových si první hosté prohlédli 73 m dlouhou návštěvnickou cestu, ze které se nabízí pohled do menších výběhů urzona, skunka a především otevřená vyhlídka do prostoru voliéry orla bělohlavého s autentickou přírodní scenérií a vodní kaskádou.
„Jedná se o jednu z nejvýznamnějších realizací, které byly v Zoo Brno v posledních letech uskutečněny. Již na první pohled je zřejmé, že architektonické a technické řešení expozice je unikátní a zcela odlišné od tradičního pojetí voliér. Ostatně orel bělohlavý, čtvrtý největší orel na světě, který je tradičními indiánskými kulturami ctěn jako posel mezi bohy a lidmi, si to plně zaslouží,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Přestože půdorys expozice zaujímá pouze 1 300 m2,patří vlastní voliéra pro orla bělohlavého svojí maximální výškou 15,5 m a celkovým objemem přes 8 700 m3 k největším voliérám realizovaným v českých zoologických zahradách a její unikátnost spočívá především v řešení nosné konstrukce. Namísto obvyklého vyvěšení sítě voliéry na vnitřních stožárech a stabilizace množstvím lan do okolí byla navržena samonosná konstrukce ve tvaru obráceného komolého kužele sestávající z 16 stožárů spojených v horní části kruhovým prstencem o průměru 30 m. Díky tomuto originálnímu řešení se podařilo spojit dva téměř protichůdné požadavky, tj. vytvořit co největší prostor pro let orlů v horní části a současně minimalizovat zásah do okolí voliéry. Stabilitu stožárů zajišťují namísto kotevních lan ocelová táhla umístěná v rovině stěny voliéry. Obyvateli nové expozice je pár orlů bělohlavých, který pochází ze Zoo Liberec, roční samička urzona kanadského původem z Antverp a dva skunkové severní. Postupně najdou domov v jedné z doplňkových expozic také slavné veverky chipmunkové.
Zajímavé parametry nové expozice:
váha ocelové konstrukce voliéry: 21 t plocha sítě voliéry: 2000 m2
délka návštěvnické cesty 73 m rozpočtové náklady: 21,3 mil. Kč
Fotografie: Eduard Stuchlík