OD PÓLU K PÓLU 2013-2015
EAZA Pole to Pole Campaign
V září 2013 vyhlásila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) na výroční konferenci v Edinburghu kampaň „Od pólu k pólu“, která bude v evropských zoologických zahradách probíhat po dobu dvou let. Přední zoo a akvária celé Evropy budou prostřednictvím Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) společně s Arktickým akčním týmem (Arctic Action Team - AAT) a dalšími partnery zvyšovat povědomí a stimulovat změnu chování ve prospěch zachování biodiverzity na obou pólech. Téma kampaně zaujalo i americké zoologické zahrady a ke kampani se připojila jak AZA – Americká asociace zoologických zahrad, tak ALPZA – Asociace zoologických zahrad Jižní Ameriky.
Kampaň je věnována unikátním druhům, které žijí v polárních oblastech, ale také naší zodpovědnosti. Ukazuje nám, jak drobné změny v chování každého z nás mohou ovlivnit jejich budoucnost.
Tato kampaň vyzývá všechny návštěvníky zoologických zahrad i širokou veřejnost k šetření elektrickou energií, tak aby lidstvo produkovalo co nejméně skleníkových plynů. Každý z nás se tak může zamyslet, jestli je možné v jeho životě udělat malou změnu a stát se tak hrdinou pro příští generace. Ke snížení spotřeby elektrické energie vedou jednoduché kroky, např. je lépe spotřebič vytáhnout ze zásuvky vždy, pokud není používán a ne jej ponechat v režimu „stan by“, protože neustále dochází ke spotřebě elektrického proudu. Podle výzkumu na režim „stan by“ připadá ve státech Evropské unie 6,3% procent z celkové spotřeby elektrické energie domácností. A to při sečtení odpovídá za 19 milionů tun CO2 za rok! Odhadem 1% světové produkce CO2 připadá právě pouze na tento pohotovostní režim.
Vytáhnutím spotřebičů ze zásuvky tak šetříte nejen životní prostředí, ale i svou peněženku. Průměrně tento pohotovostní režim stojí evropskou domácnost 42 euro ročně (což odpovídá 1000kč).
A jak můžete tedy pomoci?
Pomoci je snadné - vše, co od vás žádáme, je závazek odpojení jednoho nebo více vašich elektronických zařízení v době, kdy nejsou v provozu. To znamená vytáhnout zástrčku ihned po dokončení nabíjení vašeho mobilního telefonu nebo tabletu, či vypnout televizor nebo herní konzoli a nenechávat je v pohotovostním režimu. Tyto malé změny v našem chování mohou mít společně velký vliv na minimalizaci plýtvání elektrickou energii a mohou pomoci snížit emise uhlíku, které přispívají ke změně klimatu.
Neváhejte a zavažte se k vytažení zástrčky ještě dnes! Učinit tak můžete na www.poletopolecampaign.org, kde se také dozvíte více informací ke kampani.
Symbol Arktidy - medvěd lední
Lední medvěd je symbolem pro úkoly ochrany přírody v Arktidě, a to zejména v souvislosti se změnou klimatu, která je výraznější na pólech, než kdekoliv jinde na planetě. Ledová plocha, kterou medvědi potřebují k lovu, se zmenšuje a počet konfliktů mezi člověkem a medvědem vzrůstá. Přestože lední medvědi jsou úžasní plavci, i oni mají problém urazit rostoucí vzdálenosti ve volném moři mezi pevninou a ledovým příkrovem, aniž by se utopili. Lední medvědi jsou v ohrožení – o tom není pochyb! Vědci tuto skutečnost zdůrazňují a předpovídají, že pokud se nic nezmění, lední medvědi na většině svého aktuálního areálu rozšíření v průběhu 50 let vyhynou!!!
Zdroje planety jsou omezené. Čím více lidé zasahují do přírodních zdrojů a ekosystémů, na nichž jsou závislá volně žijící zvířata, tím méně volně žijících zvířat v nich bude, a to jak z hlediska počtu, tak z hlediska druhové rozmanitosti. Pokud se naučíme vydržet s tím, co máme teď, můžeme snížit negativní dopad na přirozeně se vyskytující druhy a jejich stanoviště ve volné přírodě. (Dr. Ian Stirling)
Lední medvědi mají rozsáhlé rozšíření po celé Arktidě. Dosud stále ještě obývají většinu svých původních stanovišť. IUCN Polar Bear Specialist Group v roce 2009 jejich množství odhadovala na 20 000 jedinců. Lední medvěd je velký masožravec a potravní specialista s potřebou přístupu ke své kořisti - tuleňům. Lední medvědi potřebují mít i nadále přístup do rozsáhlých oblastí zamrzlého moře a schopnost snadného přesunu přes ledové plochy při hledání kořisti. Jejich teritorium je velké nejméně několik tisíc, a někdy až několik set tisíc kilometrů čtverečních. Lední medvěd potřebuje každoročně k přežití v průměru 43 tuleňů anebo ekvivalentní množství jiných zvířat. Populace o počtu 20 000 ledních medvědů na celém světě tedy vyžaduje více než 1 milion tuleňů ročně. V důsledku toho je přežití ledního medvěda při dnešním přibližném celkovém počtu závislé na tom, aby i nadále přežily velké populace tuleňů, a aby vydržely obrovské ledové plochy, ze kterých je medvědi mohou lovit.
Pouze když planetu zchladíme natolik, aby se zachovaly polární mořské ekosystémy, mohou naše vnoučata a jejich vnoučata zažít ledního medvěda nebo tučňáka patagonského v jejich přirozeném prostředí. Je to stále možné, nemáme však času nazbyt.
Medvěd lední se vyvinul z medvěda hnědého během 150 000 let. To je proces, který za několik generací neotočíme zpět. Za tak krátkou dobu se medvěd lední nemůže vrátit zpět k požírání bobulí, jiné rostlinné potravy a ptačích vajíček.
Pokud se chcete o kampani EAZA Od pólu k pólu dovědět více, máte možnost využít výukový program, který pro školní kolektivy Zoo Brno připravila. Více na: http://www.zoobrno.cz/pro-deti-a-skoly/vyukove-programy-a-exkurze
Jak můžeme zvířatům (nejen) v polárních oblastech pomoci?
I malé činy každého z nás mohou mít velký efekt, stačí si jen vybrat:
-
Šetřeme energií, vypínejme elektrospotřebiče, nenechávejme je zapnuté ani v režimu „stand by“, nesviťme zbytečně
-
Odevzdávejme vysloužilé elektrospotřebiče do sběrných kontejnerů nebo dvorů
-
Zatepleme si dům, nepřetápějme místnosti a topme s rozmyslem, nemusíme v zimě chodit doma v kraťasech
-
Na krátké vzdálenosti choďme pěšky, jezděme na kole, využívejme hromadnou dopravu
-
Nevytvářejme zbytečný odpad, vzniklý odpad třiďme
-
Nosme vlastní tašku na nákup
-
Jezme sezónní zeleninu a ovoce vypěstované v našem kraji
-
Jezme naše ryby
-
Kupujme výrobky, které neobsahují palmový olej
-
Kupujme zboží vyrobené trvale udržitelným a etickým způsobem (BIO, Fair Trade, FSC, MSC apod.)
-
Šetřeme vodou