Lachtani rodu Arctocephalus obývají moře a oceány jižní polokoule. Na rozdíl od tuleňů mají lachtani ušní boltce a při pohybu po zemi používají k pohybu jak silné přední ploutve, tak zadní ploutve. Další rozdíl je v technice plavání. Lachtani používají při plavání přední ploutve kdežto tuleni zadní ploutve. Lachtani rodu Arctocephalus patří k nejmenším druhům lachtanů. Na rozdíl od jiných lachtanů nemají tak silnou vrstvu tuku, zato je udržuje v teple hustá srst (podsada). Dospělý samec je několikanásobně větší než samice a může vážit i více než 200 kg. Někdy to je i pětinásobek váhy samice. Samice mohou žít až do 23 let, samci žijí většinou jen asi do 15 let. Potápějí se průměrně na 3 – 4 minuty do hloubky 30 – 40 metrů. Ačkoliv lachtani dýchají vzdušný kyslík, jsou více doma ve vodě než na souši a zůstávají i týdny na moři.
| stav ve volné přírodě |
Lachtan jihoamerický (Arctocephalus australis), lachtan Forsterův (Arctocephalus forsteri), lachtan antarktický (Arctocephalus gazelle), lachtan jihoafrický (Arctocephalus pusillus) a lachtan jižní (Arctocephalus tropicalis) jsou naČerveném seznamu ohrožených druhů IUCN vedeni jako druh „málo dotčený“ (LC).
Lachtan ostrovní (Arctocephalus philippii) a lachtan guadelupský (Arctocephalus townsendi) jsou na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN vedeni jako druh „téměř ohrožený“ (NT).
Lachtan galapážský (Arctocephalus galapagoensis) je na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN veden jako druh „ohrožený“ (EN).
| rozmnožování |
Od října do prosince samci lachtanů bojují s jinými samci o teritoria na pobřeží. Samice na pobřeží dorazí zpravidla o 2 týdny později. Dominantní samci mají větší teritoria, proto mají v tomto teritoriu více samic. Samec dosahuje pohlavní dospělosti v sedmi letech, samice ve třech letech.
Samice na pobřeží rodí mláďata, k páření dochází 6 – 12 dní po porodu. Doba březosti je 8 – 12 měsíců (z toho 3 – 4 měsíce připadají na embryonální diapauzu). Novorozené mládě váží 3,5 - 5,5 kg a měří 60 – 65 cm. Mláďata se rodí černá, později zhnědnou nebo zešednou.
| potrava |
Lachtani jsou převážně noční lovci. Loví ryby, měkkýše, vodní korýše (garnáty a humry), občas hlavonožce (olihně). Některé druhy pojídají ptáky (tučňáky).
| faktory ohrožení |
Největší hrozbou pro ně vždy byl lov pro jejich velmi kvalitní kožešinu. V současné době jsou však ohroženi znečištěním moře (plastové pytlíky a další odpadky, rybářské sítě), změnami klimatu a komerčním rybolovem.
| informační list připravil Gerard Meijer, předseda EAZA Marine Mammal TAG, Ouwehands Dierenpark, Nizozemí |
Pro více informací navštivte www.poletopolecampaign.org