Další kampaň na záchranu ohrožených živočichů vyhlásila Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA) v září 2011 na 27. výroční konferenci EAZA ve francouzském Montpellieru. V pořadí již desátou kampaní, tentokrát zaměřenou na ohrožená zvířata jihovýchodní Asie se stala:
Kampaň na záchranu velkých zvířat jihovýchodní Asie
10. EAZA-IUCN/SSC Southeast Asia Campaign 2011-2013
Jihovýchodní Asie patří k regionům s největší biodiverzitou na Zemi. Je osídlena některými velmi dobře známými zvířecími druhy, jako je tygr sumaterský, slon indický či orangutan. Ty si samozřejmě také zaslouží pokud možno co největší ochranu, ale Kampaň na záchranu velkých zvířat jihovýchodní Asie se vztahuje i na druhy méně známé, dá se říct i trochu tajemné, jako je např. téměř mytická saola (nesmírně vzácný tur, objevený až koncem 20. století a přezdívaný „asijský jednorožec“), kahau nosatý či želva - dlouhokrčka McCordova. Tato zvířata obývají velmi různorodá prostředí a kampaň zdůrazňuje, že ochrana těchto oblastí zajistí vzácným druhům budoucnost.
Komise pro záchranu druhů při Světové unii ochrany přírody (IUCN/SSC) zjistila, že na velká zvířata jihovýchodní Asie působí současně mnoho různých nepříznivých faktorů. Nejnebezpečnější je ilegální lov, podnícený výnosným obchodem, a ztráta životního prostředí. Saola, i jiné druhy jihovýchodní Asie, pravděpodobně čítají ne víc než několik stovek jedinců. Měli bychom je proto začít chránit dřív, než bude pozdě. Ačkoli je většina druhů, kterým hrozí největší nebezpečí, téměř neznámá, hrají důležitou roli při udržování zdraví a rovnováhy v ekosystému, který obývají. Pomáhají zajišťovat to, že tropické deštné lesy, plíce planety, jsou zdravé a funkční. Ochrana deštných lesů, i když má zásadní význam, ale samotná nestačí, protože nejvýznamnějším faktorem, způsobujícím úbytek druhů, je ilegální obchod. Zvířata musíme tedy především chránit před neudržitelným lovem a odchytem. Kampaň je zaměřena na zvířata jihovýchodní Asie, jimž hrozí vyhubení a jejichž hmotnost je větší než 1 kg.
Cíle
- zvýšit povědomí veřejnosti, institucí a obchodních společností v Evropě o úžasných druzích zvířat z jihovýchodní Asie, kterým hrozí vyhubení
- vytvořit fond na záchranu zvířecích druhů jihovýchodní Asie a nashromáždit v něm 750 000 eur
- přispět k redukci lovu ohrožených zvířat jihovýchodní Asie odmítáním výrobků z těl těchto zvířat či rostlin rostoucích v jejich biotopech
- demonstrovat pozitivní efekt, který může nastat v oblasti ochrany přírody po změně chování evropských spotřebitelů
Logo kampaněTváří kampaně EAZA 2011 - 2013 se stala saola (Pseudoryx nghetinhensis), turovitý sudokopytník obývající malé území na pomezí Laosu a Vietnamu. Saola byla jako druh popsána až v roce 1993. Jde o jeden ze senzačních zoologických objevů 20. století. Jediným srovnatelným objevem z živočišné říše bylo objevení okapi (Okapia johnstoni) ve střední Africe v roce 1901. Okapi a saola jsou si podobné v mnoha směrech: mají velice osobitý vzhled, jsou to samotářští kopytníci přebývající hluboko v tropických lesích a do povědomí veřejnosti se dostaly až v historicky nedávné době. Saola ale byla ve srovnání s okapi objevena téměř o století později, což je ohromující. Saola je také značně ohroženější než okapi. Je to endemit Annamského pohoří, kde obývá daleko menší plochu než okapi v Kongu. Populace saoly je také mnohem méně početná. Od doby, co byla saola objevena, je v Červeném seznamu IUCN (IUCN Red List) řazena mezi kriticky ohrožené druhy (kategorie CR). Saola je jedním z nejohroženějších savců Asie, největší nebezpečí pro ni představuje intenzivní lov. Je těžké si představit dalšího živočicha, který by se saolou sdílel kombinaci těchto tří faktorů:
|
Foto: William Robichaud |
OhroženíVětšina velkých zvířat jihovýchodní Asie je nějakým způsobem ohrožena vyhubením. Jednotlivé hrozby můžeme rozdělit do několika na sobě ne zcela nezávislých skupin:
Za nejvážnější hrozbu pro světovou biodiverzitu jako celek je všeobecně považována ztráta životního prostředí, těsně za ní následuje ohrožení způsobené invazivními druhy. U ohrožených nebo kriticky ohrožených (z hlediska kategorií IUCN) velkých zvířat jihovýchodní Asie je největší hrozbou nadměrný lov a sběr. Většina druhů obývající jihovýchodní Asii nejsou velcí živočichové, mnozí z nich jsou málo známí bezobratlí, kteří nejsou vyhledávaní pro obchod. U větších zvířat je mnohem více pravděpodobné, že budou odchytávána a lovena pro komerční účely či jako potrava. Proto je v jihovýchodní Asii větší počet velkých zvířat, kterým hrozí vyhubení nadměrným lovem a odchytem, než kdekoliv jinde na světě. |
Tržiště v Laosu Foto: Dawn Starin |
Možná řešení
Snižování poptávky
Spouštěčem rozvoje lovu zvířat pro obchod není v jihovýchodní Asii chudoba, jak tomu často bývá jinde, ale paradoxně nadbytek či blahobyt. Dokazuje to masivní nárůst obchodu se zvířaty doprovázející vzestup ekonomické síly Číny a několika dalších států jihovýchodní Asie. V jihovýchodní Asii existují aktivity, které se snaží snižovat poptávku po zvířatech z volné přírody a které je třeba podporovat. Hrozí totiž, že než se ilegální obchod dostane pod kontrolu, mnoho druhů z regionu vymizí. Může také dojít k poklesu počtu jedinců a rozptýlení jejich populací. Protože se řada druhů živočichů vyskytuje pouze v jihovýchodní Asii, mohou regionální úbytky početnosti znamenat i vyhynutí druhu jako takového.
Investice do chráněných území
V posledních letech nastal v jihovýchodní Asii pokrok ve vyhlašování chráněných území a v systému jejich financování a řízení. Kambodža, kterou ještě před pouhými 15 lety zmítala krvavá občanská válka, má dnes několik chráněných území, kde početnost vysoce vyhledávaných druhů lovné zvěře stoupá. Úkolem mezinárodního společenství je dodávat chráněným územím v jihovýchodní Asii finanční a technické prostředky, aby bylo možné v povzbudivém úspěchu pokračovat.
„Velká pětka“ Asie
Více informací o zvířeti získáte po kliknutí na jeho název nebo obrázek - pouze v anglickém jazyce
Varan komodský (Varanus komodoensis)
|
Foto: Sara Goatcher |
Orangutan (Pongo) – 2 druhy
|
Foto: Jonathan Kelly |
Tygr (Panthera tigris)
|
Foto: Ruth Wallis |
Slon indický (Elephas maximus)
|
Foto: Michelle Meiklejohn |
Tamarau (Bubalus mindorensis)
|
Foto: Rodel Boyles |
Některé další z kriticky ohrožených druhů živočichů jihovýchodní Asie
Pro více informací klikněte na obrázek - pouze v anglickém jazyce
Některé další z ohrožených druhů živočichů jihovýchodní Asie
Pro více informací klikněte na obrázek - pouze v anglickém jazyce
Jak můžeme pomoci?
Jako spotřebitel:
- Vyvarujme se kupování produktů, které vyžadují ničení tropických deštných lesů, jako jsou výrobky z tropického tvrdého dřeva nebo produkty obsahující palmový olej. Při nakupování čtěte složení výrobku a dávejte přednost olejům místního původu - řepkovému, slunečnicovému, příp. olivovému.
- Není-li jiná možnost, nakupujme výrobky s certifikovaným palmovým olejem (buď uvedeno na obalu nebo v seznamu na www.rspo.org).
- Máte-li možnost, kupujme zboží vyrobené trvale udržitelným a etickým způsobem (Fair Trade, FSC, MSC, BIO apod.).
- Přijďte do Zoo Brno na výukový program "Kampaň na záchranu velkých zvířat jihovýchodní Asie" - dozvíte se o této zajímavé oblasti více. Věděli jste, že v roce 2012 bylo v tomto regionu objeveno 126 nových druhů?
- Zakoupením přívěšků na klíče označených logem kampaně přispějete na záchranné projekty financované touto kampaní. Přívěšky můžete zakoupit na pokladnách zoo.
Jako turista:
- Nevozme si z cizích zemí žádné rostlinné ani živočišné suvenýry, jejich sbíráním, příp. nakupováním podporujete pytláctví a ničení přírody!
- Navštěvujme ochranářsky cenné lokality. Šetrný a disciplinovaný turismus napomáhá financovat záchranné projekty. Při pozorování zvířat v přírodě je nerušme, mysleme na svou i jejich bezpečnost.
- Při konzumaci exotických jídel čtěme pozorně jídelní lístek, může se v něm objevit i ohrožený druh. Pokud si nejsme jisti, objednejme si to, co opravdu známe.
Více informací naleznete na www.southeastasiacampaign.org