Další kampaň na záchranu ohrožených živočichů vyhlásila Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA) v září 2010 na 26. výroční konferenci EAZA ve Veroně. V pořadí již devátou kampaní, tentokrát zaměřenou na ohrožené lidoopy a gibony, se stala
Kampaň na záchranu velkých primátů
9. EAZA European Ape Campaign 2010/2011
Proč?
- Velcí primáti (hominoidi, tj. šest druhů lidoopů a 17 druhů gibonů) jsou z důvodu odlesňování, lovu a různých chorob ohroženi. Obecně se dá říci, že všichni primáti jsou ohrožení a mnoho z nich je dokonce ohroženo kriticky. Bez naší pomoci tyto nádherné symboly živočišné říše vyhynou.
- Pro záchranu některých druhů je nutná opravdu neodkladná akce. Například gibon hainanský (Nomascus hainanus) je právě na pokraji vyhynutí s méně než 20 přežívajícími jedinci a populace gorily nigerijské (Gorilla gorilla diehli) čítá méně než 400 jedinců žijících v přírodě.
- Kampaň EAZA na ochranu velkých primátů zaměřuje svou pozornost na problémy, jimž tato zvířata čelí, i na naléhavost, s níž musíme jednat.
- Ekosystém tropického deštného lesa je pro člověka nepostradatelný a primáti, jako tzv. klíčové druhy, v něm hrají zásadní roli. Díky svému způsobu života pomáhají udržovat strukturu lesa a hrají také významnou roli při rozšiřování semen mnoha druhů rostlin. Jejich ochrana není jednoduchým úkolem, ale víme, že zaměříme-li se cíleně na druhy a jejich životní prostředí, můžeme skutečně dosáhnout pokroku. S pomocí podpory členů EAZA i partnerů kampaně se budeme snažit o to, abychom zvýšili jejich šance na přežití a něco trvalého pro jejich ochranu nechali za sebou.
- Pokud nedokážeme zachránit lidoopy a ekosystémy, na kterých jsou závislí, jak potom můžeme zachránit zbytek přírodního světa?
- Kampaň na ochranu velkých primátů je zaměřena na všechny druhy lidoopů a gibonů. Jediný druh, kterým se kampaň nezabývá, a který je rovněž řazen do nadčeledi hominoidi, je člověk.
Příčiny ohrožení velkých primátů
Za snižováním početnosti velkých primátů stojí tři hlavní příčiny:
Ztráta životního prostředí
Ztráta biotopu je pro přežití velkých primátů hlavním rizikem. Jejich biotop, např. tropický les, ubývá z důvodu mýcení kvůli zemědělství, rozvoji měst a těžbě dřeva. Všechny tyto činnosti znamenají likvidaci stromů a dalších rostlin, potřebných pro velké primáty jako potrava nebo úkryt. Vlivem těchto činností jim ubývá životní prostor a klesá kvalita veškerého prostředí, které jim ještě zbývá, jelikož se často dále tříští a znečišťuje infrastrukturou potřebnou pro rozvoj těchto odvětví. Více silnic a lidí způsobuje zvýšený tlak lovců, chorob a rušivých vlivů.
Populace velkých primátů izolované v částečkách fragmentovaného lesa čelí zvýšenému riziku vyhynutí v důsledku místních pohrom, např. vypuknutí choroby nebo abnormalit počasí, což může najednou zničit celou skupinu. Malé izolované populace navíc mohou více podléhat genetické degeneraci, např. příbuzenské plemenitbě, jejímž důsledkem je snížení odolnosti a ztráta genetické variability, což dlouhodobě omezuje schopnost přizpůsobit se změněným podmínkám.
V některých případech řízené lesnictví a zalesňování paradoxně ještě více snižují kvalitu biotopu z důvodu vysazování nepůvodních druhů nebo monokultur druhů s vysokou komerční hodnotou, kterými jsou nahrazovány odstraněné porosty. Výsledné biotopy jsou nevhodné a populace velkých primátů uživit nemohou. Odlesňování také přispívá ke změně klimatu, jejíž následky ohrožují všechny primáty – včetně člověka.
Zdraví a choroby
Významnou hrozbou pro případné přežití velkých primátů je jejich špatný zdravotní stav. Je pravda, že každý (my i naši příbuzní z řad primátů) občas onemocní. Působením člověka však bohužel roste frekvence i závažnost onemocnění u volně žijících velkých primátů. Ztráta biotopu a lov způsobují u velkých primátů stres a ve svém důsledku je činí mnohem zranitelnějšími vůči chorobám a infekci. Podobnost mezi námi a našimi příbuznými z řad primátů znamená, že sdílíme i stejné choroby. Velcí primáti však nejsou většině těchto chorob přizpůsobeni a jsou proto vůči nim mnohem vnímavější. Za určitých jedinečných podmínek se volně žijícím primátům poskytuje veterinární ošetření, ačkoli je to náročné z hlediska organizačního, politického i finančního. Lepší je proto, stejně jako u nás lidí, pokusit se, aby velcí primáti zůstali zdraví a v dobré kondici, než muset léčit jejich choroby. Prevence je lepší než léčba!
Lov a obchod
Lov je hlavní příčinou úbytku populace velkých primátů v Africe i v jihovýchodní Asii. Hlavní příčinou lovu je obvykle obchod s jejich masem (bushmeat, doslova maso z pralesa), v menším rozsahu pak obchod s živými mláďaty nebo různými částmi těl lidoopů, jež jsou později využívány k obřadním nebo medicínským účelům. Příležitostně je lov důsledkem konfliktu lidí a primátů, například při poškození úrody lidoopy tam, kde zemědělská činnost zasahuje do přirozeného biotopu zvířat nebo probíhá v jejich těsné blízkosti.
Mezinárodní obchod s volně žijícími druhy zvířat se řídí Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES). Lidoopi jsou zařazeni v příloze č. 1, což znamená, že signatáři dohody považují vývoz a dovoz velkých primátů za ilegální, pokud se neodehrává za zvláštních podmínek, kdy je vyžadováno povolení. V době vzniku tohoto materiálu byly signatáři úmluvy CITES všechny státy, na jejichž území žijí endemické druhy velkých primátů a také většina zemí Evropy. Většina obchodů se však odehrává tajně a je často spojena s dalšími ilegálními činnostmi.
Navzdory kontrolám v rámci CITES nezákonný mezinárodní obchod pokračuje, a to včetně dovozu masa do Evropy a dovozu živých lidoopů a gibonů na Střední a Dálný východ.
Cíle:
- Ústředním cílem kampaně je trvale a zásadním způsobem přispět k dalšímu zachování velkých primátů i jejich životního prostředí
- Zvýšení ochrany habitatů a redukce jejich ztrát
- Redukce lovu velkých primátů a obchodu s nimi (jak se živými, tak s mrtvými)
- Změna chování spotřebitelů za účelem redukce tlaku na velké primáty a jejich životní prostředí
- Získat 1 milion Euro na zřízení trvalého fondu, který bude průběžně poskytovat finanční podporu aktivitám na ochranu velkých primátů
Jak budou peníze využity?
Z výtěžku kampaně bude financována řada ochranářských projektů, týkajících se ochrany velkých primátů. V následujícím přehledu naleznete čtyři projekty, které zahrnují všechny hlavní představitele velkých primátů, a zároveň pokrývají veškeré významné hrozby, jimž lidoopi a giboni čelí.
Biosférická rezervace Dja
Kamerun
Tato oblast obklopující řeku Dja má velmi vysokou biodiverzitu s působivým počtem primátů včetně gorily západní nížinné (Gorilla gorilla gorilla) a šimpanze (Pan troglodytes troglodytes). Ilegální lov je však zde opravdu velkým problémem. Protipytlácká opatření a pomoc místním lovcům s nalezením alternativních zdrojů příjmů tak mohou pomoci udělat prales pro gorily a šimpanze bezpečnější.
Projekt Green Caps organizace Awely
Demokratická republika Kongo (DRK)
Tento projekt se za pomoci osvěty snaží změnit názory a postoje místních obyvatel a redukovat tak pytláctví, které zde silně ohrožuje bonoba (Pan paniscus). Během školení a výcvikových lekcí se místní obyvatelé naučí, jak vytvářet alternativní zdroje příjmů. Pro zlepšení a podporu chovu dobytka místními farmáři bude zřízena veterinární infrastruktura, která pomůže snížit závislost místních lidí na mase volně žijících zvířat.
Projekt FFI na ochranu gibona černochocholatého
Vietnam a Čína
Gibon černochocholatý (Nomascus nasutus) je se svými méně než 100 zbývajícími jedinci vedený na seznamu IUCN [2008] jako kriticky ohrožený druh. Je tak jedním z nejvíce ohrožených primátů světa a zoufale potřebuje naši pomoc. Tento projekt se zaměřuje na ochranu biotopů těchto gibonů, podporu výzkumu pro prohloubení poznatků o jejich ekologii a seznámení místních obyvatel s různými možnostmi a cestami které povedou k jejich harmonickému soužití.
Program na ochranu orangutanů v oblasti Kinabatangan
Sabah, Malajsie
Lesní plochy okolo řeky Kinabatangan jsou domovem asi 11.000 orangutanů (Pongo pygmaeus morio). Tyto lesní plochy jsou však vysoce fragmentované a živočichové se tudíž mezi jednotlivými ostrůvky pralesa mohou jen obtížně pohybovat a rozmnožovat. Tento projekt proto pracuje na znovu zalesnění a dalších prostředcích (jako jsou např. lanové mosty) vedoucích k opětovnému spojení těchto ostrůvků v souvislé lesní plochy.
Jak může každý pomoci?
- Vyvarujme se kupování produktů, které vyžadují ničení deštných lesů, jako je tropické tvrdé dřevo, nebo produkty obsahující palmový olej.
- Pokud je to možné, měli bychom kupovat výrobky Fair Trade, tedy tzv. spravedlivého obchodu. Fair Trade je působ obchodu, jehož cílem je podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí, kterým nabízí spravedlivé obchodní podmínky a možnost vymanit se tak z bludného kruhu bídy.
- Na dovolené nikdy nejezte bushmeat (maso z pralesa), nenechte se fotit s primáty a při ekoturistice myslete na nemoci přenosné na primáty (udržujte požadovanou minimální vzdálenost a zvířat se nedotýkejte).
- Preferujte šperky z druhé ruky a recyklujte staré mobilní telefony. Telefony je možné odnést do bazaru, do obchodů, které mají k jejich zpětnému odběru oprávnění, nebo je darovat nejbližší zoo (tři sběrná místa v Zoo Brno).
- Přijďte k nám do Zoologické zahrady města Brna na výukový program „Lidoopi“.
- Zúčastněte se soutěžní stezky, která proběhne dne 10. 5. (pro I. stupeň ZŠ) a 9. 6. (pro II. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií). Více informací naleznete zde a zde.
- Zakoupením přívěšků na klíče označených logem kampaně přispějete na záchranné projekty. Přívěšky můžete zakoupit v obchodě s upomínkovými předměty v Centru služeb (1. poschodí, nad restaurací U Tygra). Cena jednoho přívěšku - 60,- Kč.
- Finanční příspěvek lze také poslat na účet kampaně:
Číslo účtu: 80.66.04.409
Banka: ABN AMRO, Amsterdam
BIC: FTSB NL2R
IBAN: NL77 FTSB 0806 6044 09
Platbu označte heslem “APE CAMPAIGN” a pošlete email na: info@apecampaign.org pro informování EAZA, že byla provedena platba a pro případné zaslání faktury.
Více informací naleznete na apecampaign.org