Tento projekt je zaměřen zejména na prevenci konfliktů mezi lidmi a bobry evropskými (Castor fiber) pomocí technických opatření. Populace bobra evropského je v České republice stále řídká, ale i přesto dochází ke střetu zájmů mezi lidmi a bobry, hlavně kvůli netradičnímu způsobu života bobrů. Stavění hrází v tocích a okusy stromů jsou pro lidi často neúnosné, kvůli možnosti zvyšování hladiny vody nad hrázemi nebo nebezpečí pádu okousaných stromů. Proto se v rámci projektu podrobně zkoumají metody, kterými je možno zabránit vzniku škod způsobených bobry. Zejména se jedná o dvě metody – nátěr stromů abrazivním nátěrem „Wöbra“ a drénovaní bobřích hrází. Použití těchto dvou metod zabraňuje nadměrnému okusu stromů a zvyšování hladiny.
Jak pomáhá Zoo Brno
Výběr lokalit pro aplikaci nátěru Wöbra je první krok. Lokality byly vybrány dvě, zejména kvůli trvalému bobřímu osídlení. První lokalita je v Praze, kde by kvůli rušnému provozu na cestách poblíž bobřích hrází mohl okus stromů lidem způsobit nežádoucí zranění. Druhá lokalita je v obci Žlutice, kde okus stromů narušuje péči o břehové porosty.
V lokalitě u obce Krasavce na Divokém potoce byla vybrána bobří hráz pro účely drénování. Byla vybrána hráz, kvůli které bývá často zaplavena polní cesta, která je využívána pro přejezd zemědělské a lesní techniky.
Další práce Zoo Brno spočívá v pravidelné kontrole všech lokalit a zpracování výsledků, kterých se díky těmto novým metodám dosáhlo.
Videoukázka
Bobr evropský je aktivní především v noci. Na záběru můžete sledovat záznam z kamery umístěné na místě, kde bobří rodina žije. Bobr na něm vylézá na břeh, aby zkontroloval zde umístěnou pachovou značku. Tou bývá hromádka bláta označená výměškem pižmových žláz, sloužící především k vymezení teritoria dané rodiny. Značky nesou mnoho informací o jedinci, který je vytvořil a především v místech hranic teritorií je třeba je stále udržovat „aktuální“, takže jsou bobry pravidelně navštěvovány.
(Zdroj: Výzkum realizovaný UP Olomouc + ČZU Praha)