OCHRANA DUDKA CHOCHOLATÉHO (UPUPA EPOPS) NA JIŽNÍ MORAVĚ
Projekt je zaměřen na ochranu a posílení populace dudka chocholatého, který je podle české legislativy zařazen do kategorie „silně ohrožený“. Za hlavní příčinu ohrožení se považuje ztráta biotopu a nevhodné zemědělské hospodaření. Dudek chocholatý obývá otevřenou krajinu pastvin a luk s občasnými skupinkami vzrostlých stromů nebo i řidších lesů, které mu poskytují potřebné dutiny ke hnízdění.
Foto: Petr Suvorov
Vzhledem k tomu, že jeho zobák není uzpůsoben k tesání dutin, je dudek odkázán pouze na to obsazovat dutiny, které v krajině nalezne. V případě nedostatku přirozených hnízdních míst lze dutiny nahradit dřevěnými bednami (tzv. dudníky - na snímku). Pozitivní zkušenosti s hnízděním dudka chocholatého v těchto náhradních hnízdních dutinách byly zaznamenány např. v Rakousku.
Foto: Petr Suvorov
Za potravou létá dudek na přilehlé krátkostébelné louky a stráně. Tyto stanoviště jsou v současné době ohroženy zarůstáním díky ústupu tradičních zemědělských technik (zejména pastva a kosení). Díky tomu krajina zarůstá a vhodné lokality mizí. Je tedy nutné tyto lokality udržovat.
Cílem projektu je tedy posílení populace dudka chocholatého skrze (1) navýšení počtu hnízdních možností a (2) zajištění managementu potravních lokalit, který zahrnuje zejména mozaikovitou seč a extenzivní pastvu.
Foto: Petra Seidlová
Stráně se nesečou celé, ale jen části, ty se navíc meziročně střídají, to stejné platí u pastvy. Tímto způsobem dochází k utváření pestré a harmonické krajiny, která zde po staletí existovala. Opačným extrémem je celoplošná seč a příliš intenzivní pastva, vedoucí ke zničení lokality. Ochrana dudka bude zároveň přispívat i k ochraně dalších zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, které s dudkem sdílejí společné prostředí.
Role Zoo Brno:
- Koordinace projektu včetně tvorby potřebných metodik
- Komunikace s institucemi OPK
- Žadatel dotací (fundraising)
- Monitoring a výběr lokalit
- Výroba, instalace, kontrola a údržba dudníků
- Monitoring hnízdění dudka v průběhu sezóny
- Sestavování průběžných a výstupních zpráv z projektu
Podpořeno Norskem prostřednictvím Norských fondů. Supported by Norway through the Norway Grants.
Partneři projektu:
Pro záchranu motýlího ráje, z. s., jednatel Michal Valenta (http://motyliraj.zdanice.eu)
ČSOP Morava, statutární zástupce Ing. Adam Steidl, projektová manažerka Mgr. Petra Steidlová (www.csopmorava.cz)
Role partnerů v projektu:
Praktická úprava krajiny s ohledem na biotopové a potravní preference dudka (nyní zejména sekání nebo pasení travnatých ploch)
Konzultant projektu:
ČSOP Jaro Jaroměř, předseda David Číp (www.jarojaromer.cz)
Dosavadní výsledky projektu:
Terénním monitoringem jsme vybrali pět zájmových lokalit, u kterých jsme získali souhlasy vlastníků dotčených pozemků s umístěním dudníků a budoucím managementem ploch. K tomu bylo získáno i pozitivní stanovisko Jihomoravského kraje. Na dotčených lokalitách jsme nainstalovali celkem patnáct dudníků, které jsou v průběhu sezóny kontrolovány.
Hned v prvním roce byla jedna budka obsazená a pár dudků zde vyvedl čtyři mláďata. Následující rok se situace ve tomto dudníku opakovala, tentokrát ale bylo ptáčat pět. V roce 2019 nezahnízdili dudci ani na jednom místě, v jedné budce jsme ale objevili mláďata silně ohroženého krutihlava obecného (Jynx torquilla). Další hnízdní sezóna byla zatím nejúspěšnější. Ve dvou umělých hnízdních dutinách jsme zaznamenali celkem deset mláďat. V roce 2021 jsme objevili opět dvě obsazené budky a celkem šest mláďat.
V rámci dalších sezón bychom se rádi spolu s našimi partnery soustředili také na zahájení praktického managementu lokalit formou sekání travnatých ploch.
Foto: Petr Suvorov