Ochrana sýčků obecných na jižní Moravě
Ještě v 50. letech 20. století patřil sýček k našim nejhojnějším druhům sov, dnes však v celé ČR zbývá posledních 100 párů. Úbytek je způsoben používáním jedů proti hlodavcům, které loví, uzavíráním půd a větracích otvorů, likvidací starých stromů s dutinami, vzestupem početnosti jejich predátorů kun skalních, ohrožením automobilovou dopravou atd. Sýčci jsou silně vázáni na lokalitu a když jim zahyne partner, tak již často jiného nenaleznou.
Jak Zoo Brno pomáhá?
Již několik let spolupracujeme s Českým svazem ochránců přírody Břeclav (ZO ČSOP 56/02), s cílem podpory početnosti populace sýčků na Jižní Moravě:
- provádění monitoringu - sledování aktuální početnosti divoké populace sýčků v oblasti
- školení dalších spolupracovníků, především z řad studentů Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně
- umisťování speciálních budek pro hnízdění, chráněných proti predátorům
- na vybraných lokalitách plánované cílené a odůvodněné posilování divoké populace jedinci z umělého odchovu
- osvětová činnost a dalšími aktivity
Projekt je podporován Ministerstvem životního prostředí ČR v rámci programu Příspěvek zoologickým zahradám, dotačního titulu Zapojení českých zoologických zahrad do systému ochrany přírody České republiky.
Jak může sýčkům pomoci každý z nás?
V současné době je populace sýčků obecných na území České republiky díky působení negativních faktorů natolik prořídlá, že sýčkům prakticky hrozí z řady oblastí vymizení. Jsou to vesměs stálí ptáci věrní svým lokalitám a ani jejich odrostlá mláďata se obvykle nevzdalují z místa hnízdiště na více než 10 km. Nekompletní izolované hnízdní páry se tedy doplňují „novými“ ptáky jen velmi omezeně a mnohdy se dospívajícím sýčkům ani nepodaří najít partnera a zapojit se do reprodukce. Nejčastější velikost snůšky je 4 vejce, obvykle se rodičům ale podaří vyvést jen 2-3 mláďata a přitom se druhého roka života dožívá přibližně 40% těchto mláďat (příčinou je přirozená predace, následky střetů s automobily, utonutí v nádobách na dešťovku nebo uvíznutí v komínech a větracích šachtách). Důsledkem toho je, že se dnes sýčci vyskytují v ČR pouze ostrůvkovitě jen na několika místech.
Proto pokud jste ve svém okolí zaznamenali výskyt sýčků, je to první předpoklad pro efektivní a potřebnou pomoc. Jak nejsnáze poznáte, že jde o sýčky? Často jsou více slyšet než vidět – samci volají v předjaří a v době jarního toku táhlým „půjď“ a jejich hlasové projevy jsou velmi nápadné a nedají se ve ztichlé noci přeslechnout (většinou volají od setmění do půlnoci a pak zase nad ránem). Vzdáleně připomíná hlas sýčka pravidelné mňoukání kočky. Večer a v noci sýčci s oblibou sedávají na komínech nebo na hřebenech střech, přes den je lze spatřit např. nenápadně ukryté pod stříškou kůlen.
Samci sýčků většinou ochotně reagují na přehrávání teritoriálních hlasů jiných samců (z CD nebo MP3 přehrávače, z autorádia) a tato metoda je využívána ornitology při hledání míst výskytu sýčků. Pokud máte zájem si takový noční monitoring vyzkoušet, můžeme vám nahrávku hlasu sýčků poslat.
Prokázaný výskyt sýčků je nadějný předpoklad, že se realizovaná ochranná opatření neminou účinkem. Sýčkům může každý pomoci několika způsoby:
- ochranou jejich biotopu
- instalací speciálních budek
- omezením nebezpečných faktorů
Ochrana biotopu není nijak zvlášť náročná - sýčci potřebují ke svému životu především stromy, kde se mohou ukrýt (nejlépe s dutinami) a nízké travní porosty (do 20 cm), kde loví potravu – hmyz, dešťovky, hlodavce. Sýčkům vyhovují sady nebo zahrady s ovocnými stromy a travní porosty, které jsou několikrát za rok sekány (nebo spásány). Nemusí se jednat o nijak rozsáhlé plochy, záleží spíše na tom, jak pestrá je skladba prostředí a jestli poskytuje dostatek rozličné potravy (úhledné „anglické“ trávníky jsou z pohledu potravní nabídky bohužel velmi chudé).
Pokud tedy máme v okolí sýčky a našli jsme (nebo připravili) vhodné biotopy, můžeme postoupit ještě dál a připravit pro sýčky hnízdní budku. V dnešní krajině se bohužel vhodných přirozených dutin nyní vyskytuje jen omezené množství, a proto ptáci nabízené budky poměrně rádi a ochotně přijímají. Nutnou výbavou budky pro sýčky je její vnitřní přepážka, která zabraňuje vniknutí kun do budky a vyplenění hnízda. Zájemcům nákres budky s rozměry a doporučením pro výrobu zašleme.
Budky instalujeme nejlépe v pozdním létě a na podzim, aby si měli mladí ptáci čas na ně zvyknout (sýčci si „svou“ budku pro hnízdění vybírají už v zimě a zpravidla ji pak už nemění). Budky připevňujeme podélně na vodorovné větve stromů vletovým otvorem směrem ke kmeni, aby mohla odrostlejší mláďata z budky vylézat a zase se tam vracet. Strom s budkou by neměl mít pod sebou keře nebo vysokou trávu a osvědčilo se umístění budky na spodní větve ve výšce 2-3m. Pokud sýčci v budce zahnízdí, nerušíme je. Zejména při sezení na vejcích (asi 28 dní) a ve věku prvních 10 dní je samice citlivá na rušení a mohla by mláďata opustit. Sýčci začínají hnízdit v polovině dubna a mláďata opouštějí hnízdo v polovině června. Zde je na místě uvést, že sýček je zvláště chráněným živočichem a je zařazen do druhé nejpřísnější kategorie ochrany – z toho vyplývá např. nutnost mít zvláštní povolení od orgánů státní ochrany přírody pro manipulování s dospělými ptáky i s mláďaty (budku ale vyrobit a instalovat můžete bez omezení).
Vedle aktivní ochrany biotopů a druhu je velmi důležité snažit se omezit rizika, která na sýčky v dnešní kulturní krajině číhají. S přirozenou predací sýčků ze strany kun skalních toho mnoho nenaděláme, nejvíce pomůžou vhodně umístěné speciální budky, do kterých se kuny nedostanou. Automobilovou dopravu omezit také příliš nemůžeme, pokud ale umisťujeme budku, je vhodné instalovat ji dále od rušných komunikací (především od rychlostních komunikací a dálnic). V některých případech lze výrazně omezit riziko srážky s automobilem např. výsadbou živého plotu nebo umístění jiné překážky, kterou musí ptáci přelétat a dostanou se tak nad úroveň projíždějících automobilů. Sýčci (a jiní ptáci) se také často utopí v nádobách na dešťovou vodu – jednoduchým řešením je umístit do nádoby pletivo nebo větev, po které se ptáci mohou dostat z vody ven nebo nádobu zakrývat úplně. Sýčci mají také oblibu v prolézání různých děr a dutin – to se jim stává osudným v případě komínů a různých ventilací nebo nastojato postavených rour, protože se po jejich hladkých stěnách nevyškrábou ven. Umístění mřížky na komín zabráníme nejen úhynu ptáků, ale ušetříme si práci s čištěním průtahových cest a omezíme riziko nedokonalého spalování v místnostech. Za jednu z příčin vymizení sýčků z přírody je považováno dřívější masívní používání chemických prostředků na trávení hlodavců a hmyzu, kteří jsou součástí jejich potravy – proto pokud bojujete se škůdci, volte raději šetrnější biopreparáty, které nemají následné negativní dopady na ostatní živočichy a v případě razantnějších preparátů důsledně dodržujte návody na jejich aplikaci. Přítomnost sýčků na lokalitě sice nezajistí, že nedojde k přemnožení myší nebo hmyzu, udržují ale nižší početnost jejich populace a omezují tak její náhlé nežádoucí přemnožení.
Častým dotazem je, co s nalezenými mláďaty? Tady platí, že zdravá mláďata zpravidla pomoc nepotřebují a stačí, když mládě přemístíte např. z cesty nebo dvorku na strom nebo keř, abyste je uchránili před pozorností psů a koček. Mláďata většiny sov opouštějí hnízdo ještě nedospělá a nechávají se rodiči ještě několik dní dokrmovat v okolí hnízda. V noci si staří ptáci všechna mláďata postupně po hlase najdou a nakrmí je. Pokud je ale mládě zraněné nebo výrazně oslabené, je nejvhodnější obrátit se na odborníky z některé stanice pro handicapované živočichy, kteří zajistí vše potřebné (kontakt na záchrannou stanici při Zoo Brno je 702 137 837). Snaha dokrmit mládě vlastními silami obvykle končí špatně a v případě sýčků je to dokonce v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny.
Můžete si poslechnout nahrávky hlasů sýčka obecného a podívat na záznam hnízdění.
Pokud jste někde viděli sýčka nebo jste slyšeli jeho typické volání, dejte nám o tom, prosím, vědět na ČSOP Břeclav.
V případě, že vás náměty na aktivní ochranu sýčků oslovily a máte zájem pro ně něco udělat, rádi vám poradíme s podrobnostmi a dalšími dotazy. Kontakty na nás najdete na www.ochranaptaku.webnode.cz.“
Zpracoval: Mgr. Libor Opluštil, ČSOP Břeclav
Na online přenos hnízdění sýčka se můžete podívat na https://www.vogelbescherming.nl/beleefdelente/steenuil. Web Vogelbescherming je stránkou oficiálního holandského partnera Birdlife International, více informací o organizaci najdete na https://www.birdlife.org/europe-and-central-asia/partners/netherlands-society-protection-birds-vbn.