Sysel obecný (Spermophilus citellus), dříve považovaný za škůdce, se kvůli vlivu člověka dostal na pokraj vyhubení. Byl tedy klasifikován jako kriticky ohrožený druh. V roce 2007 byl jeho výskyt zaznamenán pouze na třiceti čtyřech různě izolovaných lokalitách v ČR - mimo oblast východních Čech a severní Moravy. Izolovanost a malé počty jedinců v koloniích jsou největšími hrozbami. Ztráta několika jedinců v kolonii nemůže být přirozeně nahrazena migrací z jiné kolonie - tím dochází ke snížení životaschopnosti kolonie a může dojít až k jejímu zániku.
Cílem projektu pro ochranu sysla obecného je posílit genetickou diverzitu populací a zakládání populací nových v dosahu existujících kolonií, aby se přirozenou cestou mohly promísit geny divokých a polodivokých populací.
Jak pomáhá Zoo Brno
Zoo Brno je do projektu zapojená od roku 2015, kdy kromě ochrany divokých populací vybudovala ve svém areálu tzv. „Syslinec“, který leží mimo návštěvnické trasy. Zde se polopřirozenou cestou množí sysli k vypuštění do přírody. Polopřirozené chovy má i Zoo PRaha, záchranná stanice Vlašim a Zoo Hluboká.
V roce 2017 bylo 57 syslů vypuštěno v přírodní rezervaci písečný vrch v Českém středohoří. Postup byl příští rok na stejné lokalitě opakován, z 57 syslů jich 17 pocházelo ze Zoo Brno. V současnosti se tato populace už jeví jako stabilní. Vzhledem k tomu, že ji už není třeba doplňovat, vypustila v roce 2019 Zoo Brno 26 jedinců na novou, charakterově podobnou a udržovanou lokalitu, která leží poblíž přírodní rezervace Písečný vrch.
V roce 2020 přesně 20 syslů obecných narozených v brněnské zoo zamířilo opět do volné přírody. Posílili populaci tohoto ohroženého druhu na břeclavském letišti.
Projekt je aktuálně podporován v rámci Malého grantového schématu "Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy II" z prostředků EHP fondů a Ministerstva životního prostředí.