Brněnská zoo jako jediná v Evropě rozmnožuje severní poddruh želvy pavoukovité (Pyxis arachnoides brygooi). Odchov je poměrně složitý a dosud se vždy odehrával pouze v inkubátoru. V minulých dnech se ale podařilo jedné želvě vylíhnout přímo v expozici, což je naprosté unikum.
„Inkubace u tohoto druhu není vůbec jednoduchá, navíc v lidské péči se začal množit v porovnání s ostatními želvami relativně nedávno. Musí se speciálně regulovat, tedy snižovat, teplota, která se posléze zase zvyšuje. A upřímně, situace v teráriu neodpovídala ideálním podmínkám, kterými vejce prochází v průběhu úspěšného vývoje v inkubátoru,“ uvedl kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.
Pro všechny tak bylo velké překvapení, když chovatelé objevili u ostatních želv i jednu čerstvě vylíhnutou. Po předchozích snůškách jsme totiž žádné další vejce nenašli. Mohlo být zahrabané v substrátu, je ale velmi těžké odhadnout, jak dlouho.
„Něco podobného neevidují ani kolegové ve Spojených státech amerických, kde chovají nejvíc želv tohoto poddruhu. Ve Velké Británii napočítali jednotky takových případů, ale u jiných druhů. Je to opravdová rarita,“ vysvětlil Šrámek.
Poslední mládě je už šesté, které brněnská zoo odchovává. A s největší pravděpodobností, není poslední. V inkubátoru máme ještě dvě další vejce, kterým připravujeme vhodné podmínky k bezproblémovému vývoji.
V Evropě chovají severní poddruh želvy pavoukovité dvě zoo, jedna další je v Asii a 15 v Severní Americe. Za poslední rok se v těchto institucích vylíhlo celkem devět mláďat, z toho dvě připadla na brněnskou zoo.
Želva pavoukovitá je extrémně odolný druh, který je adaptovaný na velmi nehostinné podmínky jihozápadního Madagaskaru. Jedná se především o extrémní teploty, sezónní minimum srážek
a nedostatek potravy.