Virtuální expedice Zoo Brno na Radnické ulici rozšiřuje nabídku virtuální reality o filmy z vlastní produkce. S brýlemi, které umožňují sledovat virtuální realitu s rozsahem 360°, se můžete přímo z centra Brna bezpečně přesunout na jih Afriky a stanout tváří v tvář slonovi, žirafě, gepardovi nebo hyeně. Novinkou pro letošní sezónu jsou také programy zaměřené na ochranu zvířat a ekologii.
Prvních šest filmů virtuální reality získala brněnská zoologická zahrada na základě spolupráce s projektem Wild Immersion, jehož patronkou je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Ty návštěvníka zavedou do těsné blízkosti zvířat z polárních oblastí, savan i oceánů nebo jim umožní pozorovat roztomilá mláďata z různých koutů světa a sledovat vliv slunovratu na život na planetě. „Jsme rádi za navázanou spolupráci s tímto projektem, ale rozhodli jsme se, že se pokusíme natočit filmy do virtuální reality také ve vlastní produkci. Naši mladí kolegové se vypravili do Jihoafrické republiky a se speciální technikou natočili atraktivní záběry afrických kopytníků a šelem, které doplnili i českým komentářem. Věřím, že se budou líbit malým i velkým divákům. Máme v plánu ve výrobě filmů pokračovat a zaměřit se i na českou přírodu,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
Virtuální expedice slouží kromě sledování divoké přírody přes virtuální realitu také pro workshopy, přednášky a další osvětové akce pro různé cílové skupiny zaměřené zejména na ekologii a ochranu zvířat. Je zde také prostor s interaktivními prvky a za příznivého počasí je k dispozici prostor malého dvorku. „Aktuálně nabízíme čtyři hodinové tematické programy pro mimoškolní skupiny, které lze přizpůsobit věku účastníků. Chceme v nich přiblížit širokému spektru návštěvníků krásu přírody i varovat před jejím nenávratným zničením. S tímto základním cílem jsou připravovány i vedeny populárně naučné programy, které s maximálním využitím moderní techniky přiblíží možnosti, jak může i jednotlivec přispět k udržení kvality života na naší planetě. V jarním období jsme přednáškovou místnost doplnili o exponáty ze sbírek Moravského zemského muzea. Na této komorní výstavě je možné si prohlédnout například mravenečníka velkého nebo repliku dinosauřího vejce,“ dodala vedoucí Virtuální expedice Monika Hadová.
Na programy doporučujeme rezervovat místo přes náš web, případně osobně na místě. Nejčastějšími návštěvníky jsou rodiče s dětmi nebo senioři s vnoučaty. Během letních měsíců bude instalováno zařízení pro bezbariérový přístup osob s handicapem a rodičů s kočárky. Virtuální expedice je otevřena 7 dnů v týdnu od 10:00 do 18:00.
Filmy z produkce Zoo Brno:
Na kopytech Afriky: Očichala Vás někdy žirafa? Stáli jste někdy tváří v tvář slonovi bez jakékoliv bariéry? Nemusíte se ale ničeho bát, všichni afričtí kopytníci, které uvidíte, jsou ve virtuální realitě. Představíme několik druhů antilop, i výše zmíněné slony, žirafy nebo zebry. Délka: 14 min
Ve spárech Afriky: Hyeny, gepardi, lví bratři nebo psy hyenovití. Všechny tyto šelmy obývají Afriku. Na záběrech z JAR se k nim dostanete bez jakékoliv bariéry a dozvíte se i pár zajímavostí o jejich životě. Délka: 14 min
Programy pro mimoškolní skupiny (senioři, táborové skupiny)
- Co bude, až nebude led - polární ekosystémy a jejich ohrožení, překotné zvyšování teploty na planetě Zemi.
- Poslední korál - křehkost mořských ekosystémů, překotné zvyšování teploty, extenzivní lov a zanášení mořských ekosystémů nerozložitelným odpadem, a to především plasty.
- Kdesi lesy - lesní ekosystémy, jejich obnovu a život ve městě, kterému udržování lesních porostů, ale i solitérních stromů výrazně pomáhá.
- Kam kráčí zoo? - minulý a současný přístup k chovu, prezentaci především ohrožených druhů živočichů a dalším aspektům fungování zoologických zahrad.
Monika Brindzáková
tisková mluvčí
mobil: +420 607 089 790
e-mail: brindzakova@zoobrno.cz