Na Znojemsku vzniká nová kolonie sysla obecného. Vzácní savci našli domov u Božic.
Na bývalém letišti mezi obcemi Božice a Borotice na jižní Moravě vzniká nová populace kriticky ohroženého sysla obecného. Prvních 147 syslů bylo dovezeno loni ze Slovenska, v tomto roce se kolonie rozrůstá o další zvířata. V minulých dnech tu bylo vypuštěno 18 zvířat ze záchranného chovu v Zoo Brno a 14 syslů z blízké Miroslavi, z jihomoravské kolonie syslů, které se v současnosti daří. Cílem je vytvořit novou, stabilní a životaschopnou populaci na jižní Moravě.
V brněnské zoologické zahradě probíhá jeden ze čtyř záchranných chovů syslů v České republice. „Sysly odchováváme ve voliéře umístěné v klidném zázemí zoo. Náš chov je velmi úspěšný a jsme schopni poskytovat požadované množství syslů k vypuštění do přírody každý rok. Podařilo se nám tak již navrátit více než 100 jedinců sysla,“ vysvětluje garant projektu za Zoo Brno Petr Šrámek.
Program na záchranu sysla obecného běží od roku 2008 a zahrnuje také pravidelné sčítání zvířat, pastvu a kosení. Posiluje nebo vysazuje se v lokalitách, které jsou z hlediska ČR vyhodnocené daný rok jako nejkritičtější. „Vysazujeme na nové lokality nebo na místa, kde druh historicky žil a nebo posilujeme stávající populace, které jsou před vymřením, kde je třeba 5-10 syslů,“ dodal Šrámek.
Lokality vysazování jsou vybírané zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která po odborné stránce řídí tento projekt. V minulých letech byly vybrány populace v několika lokalitách na několika místech – v Českém středohoří na Odolickém vrchu, na letišti ve Strakonicích a na Znojemsku.
Zvířata se do přírody vypouští metodou tzv. „soft release“, tedy tak, aby se hned nerozutekla do okolí. Do malých ohrádek se proto připraví umělé nory, seno a jídlo. Ideální je, když se sysli postupně z ohrádky podhrabou a v blízkém okolí si začnou budovat své vlastní nory.
Sysel obecný (Spermophilus citellus) byl dříve považovaný za škůdce. Kvůli vlivu člověka se ale dostal na pokraj vyhubení, byl tedy klasifikován jako kriticky ohrožený druh. V roce 2007 byl jeho výskyt zaznamenán pouze na 34 různě izolovaných lokalitách v ČR - mimo oblast východních Čech a severní Moravy. Izolovanost a malé počty jedinců v koloniích jsou největšími hrozbami. Ztráta několika jedinců v kolonii nemůže být přirozeně nahrazena migrací z jiné kolonie - tím dochází ke snížení životaschopnosti kolonie a může dojít až k jejímu zániku.
Věra Müllerová
tisková mluvčí
604 753 147
mullerova@zoobrno.cz