Poslední den v roce 2024 jsme se museli bohužel rozloučit se samcem tygra sumaterského, Dandysem.
Dandys přestal před dvěma týdny přijímat potravu, kterou mu chovatelé připravili. Tygři, stejně jako další velké kočkovité šelmy, mohou vydržet bez jídla i týden a déle, často je to dokonce velmi prospěšné pro jejich zažívání. Když se mu však chuť k jídlu stále nevracela a přidala se i celková apatie, přistoupili jsme minulý čtvrtek k podrobnému vyšetření v celkové narkóze, abychom odhalili příčinu jeho stavu.
Krevní rozbor ukázal, že trpí akutním selháním ledvin, které je bohužel u kočkovitých šelem poměrně běžné a šance na uzdravení bývají malé.
Po probuzení z narkózy se tygrův stav stále zhoršoval a snaha o léčbu nepřinášela výsledky. Jelikož je selhávání ledvin spojené se značnou bolestí, učinili jsme v úterý 31. prosince velmi obtížné rozhodnutí a s naším tygrem jsme se rozloučili naposledy.
Život v zoologické zahradě bohužel přináší i tyto smutné okamžiky. Je to veliká ztráta pro celou naši smečku, především však pro chovatele, kteří o něj každý den pečovali.
Samec se narodil 18. 2. 2012 ve Varšavě. V Zoo Brno byl od března 2014. V jihlavské zoo, kam jsme ho zapůjčili za účelem páření, zplodil dvě mláďata, samice Mauu a Suryu.
V Zoo Brno nadále zůstává samice tygra sumaterského Satu.
Tygr sumaterský je nejmenším žijícím poddruhem tygra (Panthera tigris). V domovině je kriticky ohrožen, počet zvířat žijících v rezervacích se odhaduje na 400-600 exemplářů. Na samý pokraj vyhubení tygry přivedlo nejen ničení jejich životního prostředí, ale i intenzivní lov. Tygří kosti i jiné části tygřího těla jsou velice ceněným "lékem" v tradiční čínské medicíně, používaným například při léčbě revmatismu. Pytláci loví tygry také pro jejich kůže. Dnes je však tygr sumaterský, stejně jako další druhy jihovýchodní Asie, vážně ohrožen kácením deštných lesů. Místo nich se v jihovýchodní Asii zakládají plantáže palmy olejné, z jejichž plodů se vyrábí palmový olej.