Museli jsme přistoupit k eutanazii naší nejstarší samice žirafy síťované Toshou. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě konzultace s veterináři a po důkladném zvážení všech aspektů.
Již déle, než rok trpěla samice problémy s dechem, ke kterým se přidaly i pohybové potíže. To výrazně ovlivnilo kvalitu jejího života. Několikrát podstoupila léčbu různými typy antibiotik, testy na alergie a astma, lékařský tým jí podával přípravky na vyčištění dýchacích cest. „Její zdravotní stav jsme konzultovali i s odborníkem Evropské asociace pro chov žiraf a aplikovali jím navrženou medikaci. Bohužel žádný z léčebných postupů nepřinesl zlepšení,“ řekl kurátor chovu savců Matyáš Bernardy.
Během posledních měsíců pobývala samice kvůli zdravotním problémům především na odstavném dvorku, oddělená od zbytku stáda. V minulých týdnech rozhodlo lékařské konsilium o imobilizaci a následném, vyšetření v narkóze. Lékařský a odborný tým ze Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové provedl rentgeny hlavy a zadních kopyt, vyšetření ústní a nosní dutiny a odběr krve kvůli biochemii a hematologii. „Rozbor krve v těle neodhalil žádné znaky pro probíhající zánět ani selhání důležitého orgánu. Rentgen hlavy a pohled do dutiny nosní taky neukázal žádné významné komplikace,“ uvedl veterinář Stanislav Mazánek. Žirafě jsme odstranili kamínek zašlapaný v kopytě a to následně ošetřili. Po probuzení jí veterinář nasadil další antibiotika kvůli riziku vdechnutí zažitin z žaludku, které mohou být pro přežvýkavce nebezpečné.
Její stav se bezprostředně po imobilizaci jevil uspokojivě. Bohužel následně došlo k prudkému zhoršení a výrazným potížím s dechem a přijímáním potravy, které přetrvávaly.
Na základě všech těchto dlouhodobých potíží, stále se zhoršujícího zdravotního stavu, po vyčerpání všech dostupných léčebných možností, bez prognózy zlepšení a také s ohledem na etické aspekty, jsme dospěli k rozhodnutí ji uspat. „Takovéto rozhodnutí patří bezesporu k těm nejtěžším. Je to rozhodnutí o poskytnutí nezbytné služby zvířeti, které jsme měli rádi,“ uvedla ředitelka zoo, Radana Dungelová.
Samici bylo 18 let. Měla u nás celkem čtyři mláďata. Dvě z nich zůstávají v naší zoo. Stádo v loňském roce doplnil mladý samec.
Žirafa síťovaná (Giraffa reticulata) je druh žirafy žijící ve východní Africe. Její název je odvozen od červenohnědých skvrn pokrývajících tělo i nohy a oddělených od sebe bílou sítí. Je vysoká 4,5–6 m, dlouhá 3–4 metry, váží 600–1200 kg. Ocas je dlouhý až 1 m. Má velmi dlouhý (45–50 cm) a silný jazyk zbarvený do fialova. Na hlavě má malé růžky měřící 15 cm.
Žirafy žijí v menších stádech, která většinou tvoří samice a mláďata. Samci žijí spíše solitérně. V době páření však bojují o dominantní postavení a svého soka se snaží zasáhnout silným úderem krku a hlavy. Pro žirafy je typická jejich chůze, jsou to tzv. mimochodníci, to znamená, že kráčí dopředu vždy oběma nohama na jedné straně zároveň. Proto mají kolébavou chůzi, která jim také dala jméno. Staré arabské slovo "zarafa" totiž znamená - "ten, kdo chodí houpavě". Většinou se pohybují rychlostí 16 km/h, ve vypjatých chvílích dokáží zrychlit až na 56 km/h.
Věra Müllerová
tisková mluvčí
604 753 147
mullerova@zoobrno.cz