Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v Zoo Brno k vidění před osmi lety.
„Stále ještě není úplně vyhráno. Samice je velmi mladá a je to její první porod, kdy se odchov mladých často nemusí podařit. Takže jsme obezřetní. Jsou to velmi plachá zvířata, proto je pro ně nesmírně důležitý klid. Při péči o mláďata to pak platí dvojnásob. Nicméně fena zatím vše zvládá skvěle a odchov probíhá naprosto přirozeně, bez zásahů chovatelů. Právě proto, že samici necháváme prostor pro přirozený odchov a na mladé vůbec nesaháme, může se stát, že o mláďata kvůli řadě nepředvídaných faktorů můžeme přijít. Tak už to v přírodě běžně chodí, pro zvíře je to součást životního cyklu, ale my doufáme, že u nás vše dopadne dobře,“ uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Oldřiška Kučerová.
Mláďata dobře prospívají a podle vizuálních kontrol chovatelů přibírají na váze. Ještě neznáme pohlaví malých vlků, to zjistíme až při první veterinární prohlídce, která proběhne v druhé polovině března.
„Pro návštěvníky by mohlo být zajímavé, že už pomalu začíná období, kdy samice přenáší mláďata z jedné boudy do druhé. Pokud tedy někdo u expozice vlků hřivnatých v horní části zoo nějakou dobu vydrží a bude mít štěstí, možná uvidí fenu se štěnětem v tlamě. Je to běžná forma přesunu mladých, a nic jim při tom nehrozí. Zároveň prosíme návštěvníky o ohleduplnost, aby se u výběhu chovali tiše a respektovali klid, který je potřeba k úspěšnému odchovu. Moc děkujeme,“ doplnila Kučerová.
Zoo Brno chová vlky hřivnaté od roku 2000. Nejprve se u nás zabydlel samec Karlos a samice Saartje, která na konci ledna 2016 porodila trojčata. Po tomto páru brněnská zoo pečuje o samici Ladu narozenou 1. 3. 2022 v Zoo Praha, odkud k nám na jižní Moravu dorazila 6. 12. 2022. Samec Leo se narodil 10. 5. 2019 v maďarském Szegedu, na Mniší hoře je od 2. 9. 2020.
Vlk hřivnatý je největší psovitá šelma Jižní Ameriky a nejvyšší psovitá šelma vůbec. Jeho dlouhé nohy mu umožňují lepší orientaci v oblastech zarostlých vysokou trávou. Kromě lovu menších obratlovců se rád živí také plody. V přírodě je ohrožen zejména ztrátou životního prostředí, které se mění na pastviny a pole. Vlky ohrožuje také automobilová doprava a domácí psi, kteří je mohou lovit a přenášet na ně infekční nemoci. Vlci hřivnatí jsou také stále nelegálně loveni. Podle některých obyvatel Jižní Ameriky mají části jeho těla (oči, kůže, ocas) léčebné účinky a nosí je u sebe jako talisman.
Michal Vaňáč
tiskový mluvčí
mobil: +420 777 692 109
e-mail: vanac@zoobrno.cz