Přijímat, léčit a vypouštět vyléčené mořské želvy zpět do moře povolili rehabilitačnímu centru pracovníci BKSDA (Balai Konservasi Sumber Daya Alam – organizace na zachování přírodních zdrojů v rámci Generálního ředitelství ochrany lesů a ochrany přírody, Ministerstva lesního hospodářství Indonéské republiky a ostrova Nusa Penida). Ti se zúčastnili slavnostního otevření rehabilitačního centra ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida v Indonésii, které se konalo 9. května.
„Brněnská zoologická zahrada tímto projektem navázala na kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií „Shellshock,“ která byla příkladem iniciativy evropských zoo napomoci odvrátit želví apokalypsu,“ doplnil ředitel Zoo Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.
Projekt se začal připravovat v roce 2004 ve spolupráci s manželi Jeglíkovými. V roce 2007 byla podepsána smlouva o spolupráci mezi indonéskou neziskovou nadací Yayasan Kura-Kura Nusa Penida a Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) zastoupená brněnskou zoo. O dva roky později bylo v rámci projektu Kura Kura otevřeno vzdělávací centrum, které informuje místní obyvatele o problematice ochrany mořských želv. Od roku 2009 probíhala jednání o získání povolení na provozování rehabilitačního centra, které Zoo Brno získalo v roce 2014. V následujícím roce vydal Krajský úřad Jihomoravského kraje osvědčení pro Zoo Brno na konání veřejné sbírky za účelem: Dostavba, vybavení a zahájení činnosti rehabilitačního centra zvířat, především na ochranu ohrožených želv Indonésie. Rehabilitační centrum bylo dostavěno ještě v roce 2015. Právě v něm budou zabavené nebo zraněné želvy ošetřeny a očipovány a následně je pracovníci centra vypustí na svobodu.
Realizace celého projektu „Kura Kura – želvy v ohrožení“ trvala deset let. Hlavní činností rehabilitačního centra bude péče o zraněné želvy, nebo o želvy zabavené pašerákům. Peníze na stavbu a vybavení centra poskytlo statutární město Brno, část financí byla z veřejné sbírky.