Zoo Brno chová na 2500 zvířat 400 druhů.
První expozicí, která čeká návštěvníka po vstupu do Zoo Brno, jsou Tygří skály. Jedná se o velkoryse pojatý výběh, který obývají tygři sumaterští. Ti jsou ve své domovině silně ohroženi a Zoo Brno je chová v rámci Evropských záchovných programů. Zvířata lze v expozici pozorovat z vyhlídek přes skleněné přepážky, prosklené jsou i zimní ubikace a velmi atraktivní je prosklená vyhlídka z restaurace U Tygra, která s výběhem přímo sousedí.
Další expozice brněnské zoo je vyhrazena nejen medvědům kamčatským. V celku nazvaném Beringie najdete také výběh vlků arktických, kanadských bobrů nebo rosomáků. Kromě toho se tu můžete podívat do dvou voliér a kamčatské chalupy.
Patrně nejcennějším a nejpřitažlivějším exponátem jsou lední medvědi, kteří obývají jeden z nejstarších výběhů v dolní části zoo. Cestou k nim se můžete ještě zastavit v průchozí voliéře luňáků a čápů černých, která se nachází v sousedství indiánské chýše kmene Haida a je doplněna výběh pro skunky severní. Je technicky náročnou stavbou tvořenou 17 m vysokou ocelovou konstrukcí o průměru 30 m, která je shora uzavřena nylonovou sítí, a vstup do ní vede chodbou proraženou ve skále z umělého kamene. Návštěvník se dostane do bezprostřední blízkosti dravců, ale přitom je konstrukčně zamezeno úniku ptáků z voliéry.
Průchozí expozice klokanů vyplňuje dosud nevyužitou stráň pod Exotáriem (bývalý pavilon exotického ptactva) a prostor podél páteřní komunikace spojující dolní a horní část zahrady, po které jezdí zoovláček. Celým klokaním areálem vede stezka, na které se dostanou návštěvníci do bezprostřední blízkosti se zvířaty. Součástí je i skála vyzdobená napodobeninami skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines. Expozici obývají klokani žlutonozí a klokani bahenní.
Africká vesnice je vybudována v nejvyšší části Mniší hory, v místě současné vyhlídky před výběhem Safari a je součástí budoucího uceleného komplexu Kalahari. Osadu tvoří repliky osmi afrických chýší, část z nich slouží jako zázemí pro zvířata a část pro vzdělávání, občerstvení a odpočinek návštěvníků. Z několika vyhlídkových míst mohou lidé pozorovat drobné africké domácí zvířectvo, jezero s plameňáky, ostrov lemurů kata a žirafy, zebry a buvolce. Vodojem je na tomto místě zoo od roku 1973 a nyní tvoří součást expozice jako horkovzdušný balon, který s romantickým cestovatelem přistál v Africe uprostřed domorodé osady.
Velké oblibě se těší i Dětská zoo, která kromě přímého kontaktu dětí se zvířátky nabízí i aktivní vyžití na houpačkách, skluzavkách a prolézačkách. V pavilonu Tropické království najdete kajmánky trpasličí, leguány mangrovové, trnuchy nebo drápkaté opičky. Zoo Brno je otevřena 365 dní v roce a její kopcovitý terén lze překonávat několika způsoby – v tempu nordic walkingu, pohodovou procházkou nebo v pohodlí populárního zoo vláčku.