Od 2. února 2015 opět v provozu.
Naším cílem a posláním je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.
Kontakty na bezplatné poradenství a pomoc zvířatům v nouzi
Našli jste na Kuřimsku nebo Rosicku (případně v Brně-Bystrci nebo Kníničkách) zvíře z naší přírody, jehož stav nebo chování se Vám nezdá v pořádku?
Zavolejte nám na pohotovostní telefonní číslo záchranné stanice:
702 137 837
Pracovníci ZS jsou přítomni:
duben - říjen 7:15 - 17:45
listopad - březen 7:15 - 15:30
Mimo tuto pracovní dobu je možno zvířata odevzdávat na služební vrátnici zoo, kde je služba 24 hodin denně.
Rádi s Vámi situaci vyřešíme a v případě potřeby zvíře odchytíme. Pro ostatní oblasti České republiky Vám předáme kontakt na nejbližší záchrannou stanici. Pokud potřebujete poradit, jak postupovat v jiných situacích souvisejících se zvířaty, zavolejte nám také.
Veřejná sbírka na podporu činnosti záchranné stanice v Jinačovicích – číslo účtu 297138560/0300. Děkujeme za každý příspěvek!
Aktuality ze záchranné stanice můžete sledovat na Facebooku:
www.facebook.com/zachrannastanicejinacovice.
Jsme členy Národní sítě záchranných stanic (www.zvirevnouzi.cz).
Kontakty:
zsjinacovice@zoobrno.cz | MVDr. Radek Ficek | |||
www.zoobrno.cz/zachrannastanice | vedoucí záchranné stanice | |||
66 472 Jinačovice, Brno – venkov | ficek@zoobrno.cz | |||
49°15'40.014"N, 16°31'57.428"E | tel. 724 963 676 |
Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace
U Zoologické zahrady 46,
635 00, Brno
Zvířata v nouzi, která potřebují pomoc
- zvířata viditelně poraněná (přítomnost krve, špatná pohyblivost) nebo projevující známky nemoci (parazité, apatie zvířete),
- zvířata, která neprojevují přirozené útěkové reakce a přibližují se k lidem, nejsou plachá,
- živočichové aktivní mimo dobu své obvyklé aktivity, často vysílení (například noční živočichové ve dne, ježci či netopýři v zimě),
- nesamostatná, málo osrstěná mláďata savců (např. ježků) a málo opeřená mláďata ptáků (např. pěvců) mimo úkryt.
Pomoc obvykle nepotřebují
- mláďata zajíců a kopytníků, která se tiše ukrývají v trávě a nejsou zraněná nebo nemocná,
- odrostlejší opeřená mláďata ptáků, ať už poskakující po zemi, či posedávající na stromech,
- mláďata ježků, která mají dostatečnou hmotnost pro úspěšné přezimování, přibližně 500 gramů.
Partneři
Moc děkujeme za podporu Nadaci na ochranu zvířat (www.ochranazvirat.cz).
Práce na obnově záchranné stanice
Důvody k pozastavení činnosti a obnově záchranné stanice v novém areálu
Z důvodu změny veterinárních předpisů, kdy Vyhláška o ochraně handicapovaných zvířat při chovu č. 114/2010 Sb. zavedla povinnost oddělit prostory pro zvířata exotická a volně žijící zvířata z naší přírody, zoologická zahrada ke dni 30. 6. 2011 ukončila činnost Záchranné stanice pro handicapované živočichy. Záchrannou stanici zastoupily okolní záchranné stanice, ale brzy byly započaty práce na její obnově v novém areálu.
Přípravné práce
Na podzim roku 2013 byla uzavřena smlouva o dlouhodobém pronájmu areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno na severu Brna v obci Jinačovice.
V říjnu 2013 pracovníci zoologické zahrady zahájili úklidové a údržbové práce, směřující k úpravám postupně opouštěného areálu a jeho přizpůsobení podmínkám pro provoz záchranné stanice.
Byly vypracovány podklady ke způsobu využití areálu pro záchrannou stanici a v polovině ledna roku 2014 byly v rámci návrhu na obnovu záchranné stanice odeslány na Ministerstvo životního prostředí.
Úpravy v areálu
Začátkem roku 2014 bylo po obnovení péče o travnaté plochy dokončeno vyklizení areálu a plochy jsou od té doby lépe udržované.
V budově zázemí bylo vyhrazeno spodní patro pro intenzivní péči o zvířata a horní patro pro zázemí pro zaměstnance a ekologickou výchovu. V budově byla upravena elektroinstalace, bylo doplněno vytápění a místnosti byly nově vymalovány. Doplněno bylo vybavení tak, aby záchranná stanice byla plně schopná plnit svoji funkci. Kromě místností pro intenzivní péči se zde nachází karanténa, ošetřovna a přípravna krmiva.
Ve venkovním areálu bylo připraveno čtrnáct voliér a výběhů. Voliéry byly vybaveny vhodným pletivem, byly doplněny o ochranu proti nepříznivému počasí a byly vybaveny dřevěnými prvky, jako jsou bidýlka nebo úkryty. Zcela nově byla postavena velká voliéra pro přípravu živočichů na návrat do přírody.
Nedílnou součástí záchranné stanice je také automobil, vybavený odchytovými pomůckami.
Správní řízení a organizační záležitosti
V roce 2014 současně proběhlo správní řízení vedené Ministerstvem životního prostředí. Pracovníci Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Jihomoravský kraj po dokončení úprav potvrdili vhodnost zařízení pro potřeby záchranné stanice. Totéž bylo závěrem také ze setkání pracovníků ministerstva, státní veterinární správy a dalších subjektů v záchranné stanici. Počátkem ledna 2015 jsme obdrželi rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, na základě kterého můžeme záchrannou stanici opět provozovat.
Poté byly doplněny základní dokumenty, upravující provoz záchranné stanice, na kterém se bude podílet veterinární lékař a odchytová a přepravní služba. Při zimování netopýrů bude spolupracováno s RNDr. Mojmírem Vlašínem. Záchranná stanice je provozovaná v rámci chovatelského úseku zoologické zahrady, kromě vedoucí záchranné stanice se na něm podílejí dva chovatelé a jeden ošetřovatel.